Kupa Masajı

KUPA MASAJI NEDİR?

Sağlığı korumak veya hastalıklardan kurtulmak için vücudun belirli noktalarına veya ihtiyaç halinde yapılan bir yöntemidir. Aynı zamanda kupa terapisinde kullanılan küçük steril bir bardağın kullanımıyla cildin yüzeyine vakum oluşturularak yapılan geleneksel bir koruyucu tedavi şeklidir. Günümüzde kupa masajı, akupunktur noktalarına uygulanmaktadır.

Genelde geleneksel Çin Tıbbı ile ilişkilendirilmesine rağmen, Arap tıbbında (El-Hijama), Mısır, Antik Yunan ve Roma şifa uygulamalarında kullanılmıştır. Bir bakımdan, kupa terapisinin etki mekanizmaları akupunktur ile örtüşmektedir. Günümüzde artık cam bardaklar yada steril plastik kupalar kullanılmaktadır, ancak daha eski zamanlarda bambu, metal veya topraktan yapılmış bardaklar yaygın olarak kullanılmaktaydı.

NASIL YAPILIR? ETKİLERİ NELERDİR?

Doğal yağlar yardımıyla bir veya iki kupanın ileri ve geri olarak vücut üstünde vakumlu bir şekilde kaydırılmasıyla yapılır. Süresi genellikle 10-20 dakika arasındadır. Farklı etkiler için de farklı boyutta kupalar, farklı basınçlar ve uygulama süresi uygulanabilir. Uygulanan vakum etkisiyle miyofasyada germe ve gevşeme sağlanır, ağrı eşiği düşer ve iyileşme mekanizması tetiklenmiş olur. 

Kupa masajı sonrası deri tahrişinden dolayı minimal kızarma ya da morarma görülebilir. Bu da kupanın vücut üzerine durma süresine ve kişinin hassaslığına göre değişkenlik gösterir. 

Yol Tarifi

İletişim

WestaLife Residance

Mithatpaşa Mahallesi Bülent Ecevit Caddesi No:67/A Daire:70 Merkez / ZONGULDAK

e-mail: fizyodak@gmail.com

Tel: 0 541 414 6767

Çalışma Saatleri:

10.00 - 22.00

  • Twitter
  • Instagram

Demir Çelik İş Hanı

Müftü Mahallesi Uğur Mumcu Caddesi

No:17 Kat:1 Daire:2

Ereğli / ZONGULDAK

e-mail: fizyodak@gmail.com

Tel: 0 541 413 6767

Çalışma Saatleri:

09.00 - 21.00